Mycie rąk to zdawałoby się absolutna podstawa, jeśli chodzi o utrzymanie higieny i zdrowia. Mimo to wybuch pandemii koronawirusa unaocznił, że choć wszyscy wiemy, że ręce trzeba utrzymywać w czystości, to bardzo wiele osób nie potrafi tego robić w skuteczny sposób, gwarantujący maksymalny poziom zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi przez kontakt. O czym należy koniecznie pamiętać?

Dobór odpowiednich środków

W utrzymywaniu higieny rąk podstawą jest dobór odpowiednich środków. Sama woda, szczególnie zimna, to zdecydowanie za mało, by zmyć ze skóry mnożące się na niej bakterie, wirusy i inne drobnoustroje oraz zanieczyszczenia, takie jak tłuszcz. Konieczne jest użycie mydła – najlepiej mydła z właściwościami dezynfekującymi, które w połączeniu z ciepła wodą skutecznie oczyszcza dłonie. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie żeli zawierających alkohol etylowy, które można zastosować na suchą skórę i nie trzeba ich spłukiwać. Zarówno mydła, jak i żele znajdziemy w ofercie firmy Stacja Zdrowie.

Odpowiednia technika

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność mycia rąk, jest odpowiednia technika. Przede wszystkim nie wystarczy jedynie opłukać rąk – mycie musi trwać co najmniej 30 sekund i obejmować każdą część dłoni, od nadgarstka, przed kiść, po wszystkie palce. Stosując odpowiednie chwyty można dotrzeć do wszystkich zakamarków, w których gnieździ się brud i drobnoustroje. Ruchy myjące należy wykonywać również przy stosowaniu żelu – jeśli w ciągu 30 sekund wcierania żel całkowicie odparuje, należy zastosować większą jego ilość.

Odpowiednie nawilżanie

Częste mycie rąk może powodować przesuszanie skóry, która staje się wrażliwa i bardziej podatna na uszkodzenia. Dlatego poza mydłem i żelami stosowanymi poza domem warto zaopatrzyć się w kremy nawilżające. Innym rozwiązaniem są mydła, które zawierają substancje nawilżające, na przykład glicerynę.

Po umyciu

Po umyciu i spłukaniu rąk ciepłą wodą, należy je dokładnie osuszyć. To również ważne, ponieważ wilgoć stwarza warunki do rozwoju drobnoustrojów. Ręce należy suszyć przy pomocy czystego ręcznika – używanie brudnych tkanin mija się z celem, ponieważ na świeżo umyte ręce nanoszone są z powrotem zanieczyszczenia z ręcznika.

Kiedy myć ręce?

Prawidłowa higiena rąk zakłada, że są one dokładnie czyszczone po każdym ewentualnym kontakcie ze szkodliwymi patogenami. To znaczy, że należy je myć po każdym powrocie do domu, po przybyciu do miejsca pracy lub na samym początku odwiedzin, a także przed jedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *