Szczotkowanie zębów to podstawa, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Aby było skuteczne, nie może być jedynie regularne – musi być również dokładne, wykonywane w zgodzie z kilkoma zasadami. Wiele osób ma z tym problem, szczególnie w pośpiechu. Idealnym rozwiązaniem jest wtedy skorzystanie z nowoczesnych zdobyczy technologii, jakimi z całą pewnością są szczoteczki soniczne. Jak one działają i jak mogą przyczynić się do poprawy stanu higieny? 

Jak działa szczoteczka soniczna?

Podobnie jak szczoteczki elektryczne, szczoteczki soniczne są zasilane są przy pomocy baterii akumulatorowej, ładowanej zazwyczaj raz na kilka tygodni. Na tym właściwie kończą się podobieństwa, ponieważ mechanika działania obu urządzeń jest diametralnie różna. Przede wszystkim inny jest zakres wykonywanych ruchów – główka szczoteczki elektrycznej wykonuje ruchy obrotowe, oscylacyjne i pulsacyjne, z kolei szczoteczka soniczna wykonuje ruchy pulsacyjno-wymiatające. Po uruchomieniu, szczoteczka soniczna wytwarza fale dźwiękowe o częstotliwości co najmniej 260 Hz. Fale te wprawiają w drgania włókna, a także cząsteczki wody zawarte w ślinie zmieszanej z pastą. Tworzą się wtedy mikrobąbelki, które uderzają w powierzchnie zębów, odrywając tym samym płytkę nazębną. Co bardzo ważne, dzięki tej mechanice działania szczoteczki soniczne są w stanie doczyścić powierzchnie między zębami, gdzie nie dostają się włókna innych szczoteczek. Wiele z modeli szczoteczek posiada kilka trybów pracy, a także wbudowany timer – zazwyczaj mycie trwa 2 minuty, rozłożone na 30-sekundowe interwały. To wystarczająco dużo czasu, by dokładnie umyć zęby z każdej strony. Wysokiej jakości szczoteczki soniczne znajdziemy w ofercie firmy Stacja Zdrowie.

Jak korzystać ze szczoteczki sonicznej?

Korzystanie ze szczoteczek sonicznych jest bardzo proste. Po zwilżeniu główki (zazwyczaj w zestawie jest kilka rodzajów główek przeznaczonych do różnych trybów pracy urządzenia) i nałożeniu pasty, wystarczy przyłożyć główkę szczoteczki pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i włączyć urządzenie. Następnie należy delikatnie przesuwać szczoteczką wzdłuż linii zębów oraz po ich grzbietach. Po 30-sekundach urządzenia samo wyłączy się na chwilę – w tym momencie można je przyłożyć z drugiej strony zębów i po ponownym, samoczynnym uruchomieniu powtórzyć delikatne przesuwanie włóknami po powierzchni zębów. Należy pamiętać, by nie dociskać szczoteczki zbyt mocno, gdyż można w ten sposób doprowadzić do podrażnienia dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *