Zmywarka to dziś właściwie standardowy element wyposażenia nowoczesnej kuchni. Dzięki nim można nie tylko zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale również pieniędzy – wynika to z faktu, że w swojej pracy zużywają znacznie mniej wody, niż podczas zwykłego ręcznego zmywania. Warunkiem skutecznej pracy jest jednak zaopatrzenie zmywarki w odpowiednie produkty. Poza tabletkami z detergentem niezbędne są również sól oraz nabłyszczacz. Po co się je stosuje?

Rola soli do zmywarki

Zmywarki do pracy pobierają wodę pochodzącą z wodociągów. Ta zazwyczaj zawiera duże ilości jonów wapnia i magnezu – mówimy wtedy, że jest twarda. Twarda woda nie jest zbyt przydatna w myciu, ponieważ charakteryzuje się wysokim napięciem powierzchniowym, co obniża wydajność detergentów. Ponadto pod wpływem temperatury wytrąca się z niej biały osad, czyli kamień kotłowy, nazywany potocznie po prostu kamieniem. Kamień osadza się na elementach urządzeń zasilanych wodą, stopniowo prowadząc do spadku ich wydajności i zwiększają ryzyko awarii. Aby temu zapobiegać, zmywarki wyposażane są w wymiennik jonowy, który odpowiada za odzyskiwanie jonów wapnia i magnezu i zastępowania ich nieszkodliwymi jonami sodu. Wymiennik musi mieć stałe źródło tego pierwiastka, a jest nim właśnie sól do zmywarki. Sól pełni więc bardzo ważną funkcję – przyczyniając się do zmiękczenia wody zwiększa wydajność zmywarki i zapobiega jej awariom, a także chroni naczynia przed tworzeniem się na nich brzydkich osadów.

Rola nabłyszczacza

Nabłyszczacz to specjalny płyn, który przyspiesza parowanie wody z powierzchni mytych naczyń. Dzięki temu na naczyniach nie powstają nieestetyczne smugi oraz zacieki. Jest to szczególnie ważne w przypadku eleganckich naczyń szklanych, na przykład kieliszków. Dzięki nabłyszczaczowi mogą one zostać od razu po wyjęciu ze zmywarki schowane do szafek lub postawione na stole – nie ma potrzeby dodatkowo ich polerować dla uzyskania pięknego połysku.

Zarówno wysokiej jakości sole, jak i nabłyszczacze znajdziemy w ofercie firmy Stacja Zdrowie.

Stosowanie soli i nabłyszczacza

Aby mycie w zmywarce było efektywne i bezpieczne dla urządzenia, poziomy soli i nabłyszczacza powinny być systematycznie uzupełniane. Jeśli system zmywarki informuje o konieczności dodania któregoś z nich, warto zrobić to jak najszybciej. Wyjątek można zastosować jedynie w sytuacji, kiedy w domu zainstalowane zostały systemy zmiękczające wodę – wtedy wystarczy tabletka z dobrej jakości detergentem.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *