Pandemia CoVID-19 drastycznie zmieniła życie ludzie na całym świecie. W krótkim czasie konieczna stało się dopasowanie do zupełnie nowej rzeczywistości i wyrobienie sobie zwyczajów do tej pory obcych w wielu miejscach. Jednym z nich stało się noszenie maseczek ochronnych w zamkniętych obiektach. Aby maseczka dobrze spełniała swoją funkcję, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. 

Klasa ochronna maseczki

Wirusy i bakterie przemieszczają się przy pomocy unoszących się w powietrzu mikroskopijnych cząsteczek wody. Cząstki te są na tyle małe, że nawet najgęstszy filtr nie daje gwarancji, że zdoła je zatrzymać i ochronić nas przed kontaktem z drobnoustrojami. Niemniej im wyższa klasa maseczek ochronnych, tym ryzyko takiego kontaktu jest mniejsze. Wyróżnia się klasy:

MPPS oznacza Most Penetrating Particle Size – czyli najłatwiej penetrujące cząsteczki. Maseczki o klasie FFP1 filtrują powyżej 80 i mniej niż 95% takich cząsteczek, z kolei najskuteczniejsze maseczki FFP3 powyżej 99%. Należy jednak pamiętać, że cząsteczki koronawirusa mogą być dużo mniejsze, niż MPPS. Potwierdzeniem skuteczności maseczki są oznaczenia norm, jakie spełnia – przede wszystkim normy EN149. Warto sprawdzić, czy maseczka posiada certyfikat CE.

Maseczki jedno- i wielorazowe

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Maseczki jednorazowe, wykonane z włókniny polipropylenowej i stosowane często przez personel medyczny, są bardzo wygodne w noszeniu, ale należy je często zmieniać, gdyż nasiąkają wilgocią i same mogą stać się siedliskiem wirusów. Po zdjęciu należy je wyrzucić – co powoduje wzrost ilości odpadów. Maseczki wielorazowe mają dłuższy czas przydatności, można ich używać przez wiele godzin, a po zdjęciu wystarczy je zdezynfekować (np. przy pomocy pary wodnej) by nadawały się do kolejnego użycia. Wysokiej jakości maski wielorazowe znajdziemy w ofercie firmy Stacja Zdrowie.

Kształt i materiał

Po założeniu maseczka powinna w miarę możliwości dobrze przylegać do przedniej części twarzy – zasłaniać usta oraz nos. Jednocześnie powinna zapewniać dobry przepływ powietrza, inaczej będzie szybko wilgotnieć. Dobrym rozwiązaniem jest usztywnienie na nosie, zapobiegające kierowaniu pary wodnej z oddechu na oczy. Warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonano maseczkę – bawełna zapewnia dobrą ochronę, a przy tym nie uczula skóry i można ją łatwo dezynfekować, piorąc w wysokiej temperaturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *