Rękawiczki medyczne to akcesoria, które przydadzą się nie tylko personelowi medycznemu – lekarzom, pielęgniarkom czy ratownikom. Powszechnie korzystają z nich również między innymi profesjonalni tatuatorzy, czy kosmetyczki. Słowem, osoby, dla których zachowanie higieny w kontakcie z drugim człowiekiem jest szczególnie ważne. Mogą się one również przydać w gospodarstwie domowym. Na co zwrócić uwagę dokonując ich zakupu?

Rodzaje rękawiczek

Pierwszym kryterium doboru rękawiczek medycznych jest ich rodzaj. Wyróżniamy rękawiczki:

Dobór rękawic zależy od ich zastosowania. Rękawice lateksowe to dobry wybór dla medyków, z kolei winylowe mogą być używane przez fryzjerów, specjalistów od kosmetyki i tatuażu. Rękawice nitrylowe to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się w niemal każdej sytuacji. Szeroki wybór rękawiczek medycznych znajdziemy w ofercie firmy Stacja Zdrowie.

Rozmiar rękawiczek

Drugim kryterium doboru rękawiczek jest ich rozmiar. Rękawiczki nie powinny być zbyt małe ani zbyt duże – w pierwszym wypadku może dojść do ich rozerwania, w drugim zaś do znacznego obniżenia komfortu użytkowania. Rozmiar należy sprawdzić porównując obwód nadgarstka z wartościami podanymi przez producenta na opakowaniu produktu.

Normy

Aby rękawiczki mogły być zastosowane w celach medycznych, np. do wykonywania diagnozy, muszą spełniać warunki opisane w normie EN 455, czyli:

Warto również zwrócić uwagę na wartość czynnika AQL, mówiącego o ilości mikrodziur w materiale rękawic – im jest on niższy, tym większe bezpieczeństwo korzystania z rękawic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *