Rękawiczki medyczne to akcesoria, które przydadzą się nie tylko personelowi medycznemu – lekarzom, pielęgniarkom czy ratownikom. Powszechnie korzystają z nich również między innymi profesjonalni tatuatorzy, czy kosmetyczki. Słowem, osoby, dla których zachowanie higieny w kontakcie z drugim człowiekiem jest szczególnie ważne. Mogą się one również przydać w gospodarstwie domowym. Na co zwrócić uwagę dokonując ich zakupu?
Rodzaje rękawiczek
Pierwszym kryterium doboru rękawiczek medycznych jest ich rodzaj. Wyróżniamy rękawiczki:
- lateksowe – wykonane z naturalnego kauczuku, odznaczające się wysoką elastycznością i skuteczną ochroną przed bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami. Z drugiej strony kontakt lateksu ze skórą może prowadzić u niektórych osób do reakcji alergicznych;
- winylowe – wykonywane z PCV, charakteryzują się mniejszą elastycznością i słabszą ochroną przed drobnoustrojami. Z drugiej strony nie uczulają skóry i świetnie chronią przed tłuszczami oraz substancjami chemicznymi;
- nitrylowe – do ich produkcji używa się syntetycznego kauczuku, przez co nie uczulają. W wysokim stopniu chronią zarówno przed drobnoustrojami, jak i tłuszczami i substancjami chemicznymi. Są również dość cienkie, a jednocześnie bardzo odporne na uszkodzenia. Stanowią połączenie cech rękawic winylowych i lateksowych.
Dobór rękawic zależy od ich zastosowania. Rękawice lateksowe to dobry wybór dla medyków, z kolei winylowe mogą być używane przez fryzjerów, specjalistów od kosmetyki i tatuażu. Rękawice nitrylowe to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się w niemal każdej sytuacji. Szeroki wybór rękawiczek medycznych znajdziemy w ofercie firmy Stacja Zdrowie.
Rozmiar rękawiczek
Drugim kryterium doboru rękawiczek jest ich rozmiar. Rękawiczki nie powinny być zbyt małe ani zbyt duże – w pierwszym wypadku może dojść do ich rozerwania, w drugim zaś do znacznego obniżenia komfortu użytkowania. Rozmiar należy sprawdzić porównując obwód nadgarstka z wartościami podanymi przez producenta na opakowaniu produktu.
Normy
Aby rękawiczki mogły być zastosowane w celach medycznych, np. do wykonywania diagnozy, muszą spełniać warunki opisane w normie EN 455, czyli:
- Brak otworów przez które mogą przenikać patogeny
- Odpowiednia rozciągliwość i odporność na rozciąganie
- Pozytywna ocenia biologiczna
- Co najmniej 3 letnia trwałość
Warto również zwrócić uwagę na wartość czynnika AQL, mówiącego o ilości mikrodziur w materiale rękawic – im jest on niższy, tym większe bezpieczeństwo korzystania z rękawic.