Aby skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej, trzeba wyposażyć się w odpowiednie produkty. Podstawą jest szczoteczka, przy pomocy której usuwa się płytkę nazębną wraz z gnieżdżącymi się w niej bakteriami. Na dzisiejszym rynku dostępnych jest kilka rodzajów szczoteczek. W ostatnim czasie dużą popularnością zaczęły cieszyć się urządzenia soniczne. Czy warto zainwestować w takiej rozwiązanie?

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to urządzenie elektryczne, którego działanie oparte jest na wykorzystaniu fal dźwiękowych. Generowane fale o częstotliwości co najmniej 260 Hz wprawiają włókna szczotki w wibracje, które następnie rozchodzą się w kroplach wody i śliny zmieszanej z pastą do zębów. W ich wyniku powstają mikrocząsteczki, które uderzają w powierzchnię zębów, odrywając od nich płytkę bakteryjną. Szczoteczki soniczne zazwyczaj wyposażone są w kilka trybów pracy i mają wbudowany timer, który odmierza 2 minuty w 30-sekundowych rundach – to wystarczy do dokładnego umycia zębów z każdej strony. Wysokiej jakości szczoteczki znajdziemy w ofercie firmy Stacja Zdrowie.

Czy warto mieć szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna to dość zaawansowane urządzenie, którego cena z początku może odstraszać – tanie modele kosztują w okolicach 150 złotych, ale na rynku nie brakuje takich za kilkaset złotych, a nawet droższych. Warto jednak zastanowić się, czy wydatek jest naprawdę aż tak duży. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że jedna szczoteczka soniczna jest urządzeniem o długim terminie używalności – można jej używać całymi latami, co jakiś czas wymieniając końcówki, których cena to około 20 złotych za parę. Aby ocenić opłacalność inwestycji wystarczy policzyć, ile w tym czasie zużywa się zwykłych szczoteczek ręcznych (trzeba pamiętać, że zgodnie z zaleceniami stomatologów szczoteczkę należy wymienić po około 2-3 tygodniach, gdyż traci ona swój kształt i skuteczność). Drugą, dużo ważniejszą kwestią jest fakt, że mycie zębów przy pomocy szczoteczek sonicznych jest znacznie skuteczniejsze i przy tym wygodniejsze, niż używanie zwykłej szczoteczki. Odpowiada ta za to mechanika działania urządzenia – pobudzone wibracjami mikrocząsteczki wody docierają nawet do przestrzeni między zębami, skutecznie usuwając z nich zanieczyszczenia. Dzięki timerowi użytkownik wie, kiedy może zakończyć szczotkowe, co przyda się szczególnie dzieciom.

Podsumowując – szczoteczka soniczna to z pewnością dobry zakup, jeśli zależy nam na dobrej higienie jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *